Veganlar düşüncelerini dayatmaya meraklıdır(!)

“Birinin vegan olduğunu nereden anlarsınız? Endişelenmeyin. Size söyleyecektir. Çünkü veganlar veganlıkları hakkında konuşmaya çok meraklıdır!”

Bu gerçekten doğru mu? Hiç de hoş olmayan bu yargı pek çok veganın varoluşuna ters bir etki yaratır. Bu etki kısmen bu yargıyla sayısız kez karşı karşıya kaldıklarından kısmen de doğru bir yargı olmadığını düşündüklerinden… Genelde veganların düşünce ve inançlarını acımasızca dayattıkları fikri yaygındır. Peki bu ne kadar doğru? Tamam, belki aşırılıklar sergileyen bir veganla karşılaşabilirsiniz. Fakat bu, o kişinin geçtiği kısa bir yaşam dönemi olma eğilimindedir ve genellikle bu davranışları diğer insanları yerin dibine sokma arzusundan ziyade konuyla ilgili tutku, heyecan ya da öfkesinden kaynaklanır.

Veganların inançlarını dayattıkları savı gerçekten doğru mu, yoksa başka bir değerlendirme yapmak daha mı adil olur? Bir de şuradan bakalım: En yakın süpermarkete beş dakikalık mesafedeki yol boyunca altı reklam panosunda ve otobüs durağında asılı olan, genellikle burger satış mağazaları veya süpermarketler için tasarlanmış ilanlar şeklindeki ölü hayvanların görüntülerinin saldırısına uğrarım. Bu görüntülerin meraklı değilim ama yine de onlar görkemli tekniklerle etçil yaşam tarzını teşvik ediyor ve bunun iyi bir şey olduğunu pazarlıyor ve gözüme sokuyor.

Süpermarkete girdikten sonra, meyve ve sebze arasında dolaşarak hayvansal ürünlerin bulunduğu reyonlardan hızlıca uzaklaşabilirim. Ama sonra en kötü koridorlar gelir. Et ve süt ürünleri ve belki de taze balık tezgahı… Benden önce tezgaha dizilmiş, her biri kendi istediği, arzuları ve korkuları olan duygusal canlıların cesetleri… Ayrıca dükkanın geri kalanı da hiç açıcı değildir.

İnançlarımı sana dayatıyorum öyle mi? Birçok vegan yaşam tarzları hakkında oldukça sessizdir. Veganlığa ilk geçiş yaptığım zamanlardı. Sıklıkla, yiyecekleri reddettiğimde nedenini açıklamazdım. Karşımdakinin göz hareketleri ve yargısıyla karşı karşıya kalmamak için…

Gerçek şu ki, hayvanları kötüye kullanmak, istismar etmek ve bunun normal olduğuna inanmak için beynimizi yıkadık. Bunu yapmamak yargılanmaya layık görülüyor. Buna karşı ayakta durmak ise “dayatma” olarak kabul ediliyor. Başka bir deyişle kitlelerle aynı fikirde değilseniz, genellikle sessiz kalmanız istenir. Muhtemelen veganlar inanç ve düşüncelerini dayatmaya çok da meraklı değiller. Sadece söyledikleri çoğu insan için çok rahatsız edici.


evimizdunya.com tarafından Vegan Life Magazine dergisinin Vegan Myth: “Vegans Are Too Preachy” başlıklı yazısından derlenmiştir.

Yazar: apeironur

Bir cevap yazın