Vegan olmak için 10 neden

Veganlık, ister gıda, giyim, kozmetik isterse başka bir amaç için olsun, tüm hayvan sömürü ve istismarından kaçınmaya çalışan bir yaşam biçimidir. Hayvan sömürüsünün yanlış olduğu ahlaki ilkeye öncelikli olarak dayanır. Bununla birlikte veganizm insan sağlığı ve çevre için iyi bilinen faydaları beraberinde getirir.

1) Eşitlik hayvanların da hakkıdır

Irkçılığı, cinsiyetçiliği ve diğer önyargıları reddettiğimiz gibi, türcülüğü de reddediyoruz. Hiçbir birey, ırk, cinsiyet, yaş, kabiliyet, cinsel yönelim veya türü nedeniyle temel yaşam ve özgürlük haklarından mahrum bırakılamaz.

2) Nazik bir insan olmak, tüm hayvanlara karşı nazik olmaktır

İnsanları beslemek için her yıl hayal edilemeyecek sayıda hayvan yetiştirilir, öldürülür. Her yıl 60 milyardan fazla kara hayvanı ve bir trilyondan fazla okyanus hayvanı öldürülmektedir. Bu şekilde onları yiyebilir veya onlardan elde edilen ürünleri kullanabiliriz ve bunu bir gereklilik olarak görürüz. Ancak bu hayvanların hiçbirinin ölmesi gerekmiyor ve bizler vegan olarak daha mutlu ve sağlıklı yaşayabiliriz.

3) Sadece bir evimiz var

Hayvancılık; küresel ısınmanın, su kullanımının, okyanusların ölü bölgelerinin, arazi israfının, türlerin yok olmasının, acı çekmenin ve ölümün önde gelen nedenidir. Hayvancılığın gezegenimiz için en büyük tehditlerden biri olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

4) Daha sağlıklı olmayı hak ediyorsun

Dünyanın en büyük gıda ve beslenme uzmanları örgütü olan Beslenme ve Diyetetik Akademisi diyor ki: “Uygun şekilde planlanmış vegan diyetler beslenme açısından yeterlidir ve bazı hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için fayda sağlayabilir” diyor. Bu diyetler hamilelik, emzirme, bebeklik, çocukluk, ergenlik, yaşlı yetişkinlik ve sporcular için yaşam döngüsünün tüm aşamaları için uygundur. Bitki bazlı diyetler, daha az doğal kaynak kullandıkları ve daha az çevresel zararla ilişkili oldukları için hayvansal ürünler açısından zengin diyetlere göre daha çevreci ve sürdürülebilirdir. Vegan diyetler, iskemik kalp hastalığı, tip 2 diyabet, hipertansiyon, belirli kanser türleri ve obezite dahil olmak üzere belirli sağlık sorunlarının ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.”

5) Başka birinin derisini giymek mi? Korkunç!

Bir ineğin veya bir köpeğin derisi… Bunu söylemek çoğu zaman imkansızdır. Deri ticaretindeki hayvanlar korkunç bir şekilde zarar görmektedir. Her yıl bir milyardan fazla hayvanın derisi insanlar onların derisini giyebilsin ya da aksesuar olarak kullanabilsin diye yüzülüyor. Süt endüstrisine yararsız oldukları için öldürülen bebek buzağılar, timsahlar, atlar ve kangurular ve diğer birçok çeşitli hayvan bu zülme dahil.

6) Issız bir adada mahsur kalmadınız

Öncelikle ıssız bir adada değilsiniz ve muhtemelen de hayatınızın geri kalanında ıssız bir adaya düşmeyeceksiniz. Yine de şunu belirtelim: Bazı insanların düşündüğünün aksine, ıssız bir adada kaldığınızda sadece et yiyerek hayatta kalamazsınız. Oysa veganizm, bol, lezzetli seçenekler içerir! Biraz araştırmayla bu seçeneklere kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

7) Çünkü onlar da gözlerine sabun kaçmasından hoşlanmıyorlar

Hayvan testleri ve deneyleri zalim ve etik olmayan uygulamalardır. Tavşanlar, fareler, maymunlar, köpekler, kediler ve diğer pek çokları ürünleri ya da bilimsel teorileri test etmek için kesilmiş, yanmış, elektriğe maruz bırakılmış ve zehirlenmişlerdir. Hayvan deneyleri, alternatif yöntemlerden çok daha maliyetlidir ve çoğu zaman güvenilir olmayan sonuçlar sunar.

“Onu yavaş yavaş ve acı verici bir şekilde öldürüyordum, ama yine de beni gördüğüne çok sevindi.”

Michael Slusher, Hayvan Deneyi İtirafları

8) Çünkü sen yavru bir inek değilsin

Süt sektörü, bizi, ineklerin insan tüketimi için süt üreteceğine ve bunun doğal olduğuna inandırmayı amaçlar. Gerçekte, inekler sütü diğer tüm canlılar gibi kendi bebeklerini beslemek için üretirler. Süt endüstrisinde bebekler doğumdan sonraki birkaç gün içinde annelerinden ayrılırlar. Böylece insanlar kendileri için üretildiğine inandıkları sütü içebilirler. Peki annelerinden ayrılan bu bebeklere ne olur? Ya kesilirler -örneğin Avustralya’da her yıl yaklaşık yarım milyon buzağı- ya da anneleriyle aynı zalim döngüye zorlanıyorlar. Daha fazla bilgi için: cowtruth.com

9) Orada hiç günışığı yok

Yumurta endüstrisinde erkek civcivler atık olarak kabul edilir; Küçük bedenleri genellikle canlı canlı ya çöp poşetlerine atılır ve boğulurlar ya da parçalanarak öldürülürler. Dişiler ise yumurtaları için çiftliklere hapsedilir. Birçoğu peritonit, tümörler, yumurta bağlanması, uterus prolapsusu, yumurta osteoporozu, kemik kırıkları ve bazen iskelet felci gibi ciddi sağlık problemleri yaşar. 2 yaşındayken de katledilirler.

10) Cinayetin insancılı olmaz

Yaşamak isteyen birini öldürmenin doğru bir yolu ya da gerekçesi yoktur. İnsanların fabrika biçimindeki çiftliklerde olup bitenlere dair bilinçlenmesiyle “Serbest gezen” olarak adlandırılan çiftlikler halk arasında popülerlik kazanmaya başladı. Bununla birlikte, “serbest gezen” tesislerindeki tekrarlanan araştırmalar, korkunç koşulları ortaya koyuyor. “Serbest gezen” çiftliklerde yetiştirilen hayvanlar da kesimhanenin dehşetiyle yüz yüze geliyor. FreeRangeFraud.com’daki ilgili soruşturmalarından bazılarını okuyun.


evimizdunya.com tarafından veganeasy.org‘un “Top 10 Reasons To Be Vegan” başlıklı yazısından derlenmiştir.

Yazar: apeironur

Bir cevap yazın