Ama balıklar acı hissetmiyor ki(!)


Balıklar hisseder

Bitkilerin canı yok mu diyen birinin bu argümanla karşınıza çıkması çıldırtıcı değil mi? Açıkça bitkiler acı hissetmezler, merkezi sinir sistemleri, sinir uçları ya da beyinleri yoktur. Hadi bitkilerin acı çekiyor olduklarını varsayalım. Bu durumda veganlar, hepçiller için bitki ile beslenen çiftlik hayvanlarından daha az bitki tüketeceklerdi ve bu da veganizm lehine başka bir argüman olurdu.

Balıklara gelince, balıkların acı duyduğunu ortaya koyan çok sayıda bilimsel kanıt var. Öncelikle, acı reseptörü olduğu bilinen bir canlının acı hissetmemesi garip olmaz mıydı? Ayrıca balıklar benim ve sizin gibi omurgalıların yaptığı gibi acı ve ağrıyı azaltan ve enkefalin olarak adlandırılan bir madde üretirler

Bilim insanların türlerin acı hislerini anlamak için başvurduğu ikinci yol da acıya karşı verdikleri tepki ve davranışları gözlemlemektir. Bunula ilgili (çoğu hoş olmayan desteklemediğimiz ama konuyu açıklamak için değinilen) pek çok araştırma, sucul türlerin tehlikeli maddelerden kaçındıklarını ortaya koymuştur.

Bilim insanları, yengeçlerin hafif bir elektrik çarpmasına maruz bırakıldıklarında büyük bir saklanma yeri arayışına girdiklerini ancak şokun artırılmasıyla önemsiz ve küçük bir alana yöneldiklerini buldular. Ayrıca bir uzvumuzu çarptığımızda etkilenen bölgeyi ovuşturduğumuz gibi karidesler de maşayla sıkıştıralan bölgelerini antenleriyle ovalarlar.

Kimse, bir başkasının acıyı kendisiyle aynı şekilde çekip çekmediğini bilemediği için, bilim insanları balıkların acı çekip hissetmediğini belirlemek için bu iki kriteri kullanırlar:

  1. “Acıyı duyumsamak için gerekli donanıma sahipler mi?” Yanıtı “evet”…
  2. “Davranışları acı çekebildikleri izlenimi uyandırır mı? Bir evet daha…

Çiftlik balıklarının çok az sayıda yasal koruması omakla birlikte  vahşi balıklar için hiçbir yasal koruma yoktur. Bu canlı ve duyarlı varlıkların milyarlarcası sudan çıkarılarak ya havada boğulmaya bırakılırlar ya da tonlarca ağırlıktaki arkadaşlarının altında ezilerek ölürler. Deniz balıklarına yönelik muamelelere ilişkin düzenlemeler getirilecek olsaydı balık ticareti bir günde sona ererdi, çünkü bu sayıda balığın yakalanması ve dağıtılması için insancıl bir yol yoktur.

Çiftlik balıkları görece daha iyi durumdalar. Örneğin karidesler, kasıtlı olarak kör edilirler. Çünkü esaret altındaki karidesler çoğu zaman çoğalamazlar ve gözlerinin kesilerek çıkartılması yumurtalıklarının olgunlaşmasını tetiklemektedir. Gözlerin çıkartılması çoğu bilim insanı tarafından zalimce ve travmatik bulunmakta. Fakat karides yetiştiriciliğinde doğal sayılan bu işlem, tüm karideslerin yarısından fazlasının küresel çiftliklerde yapıldığı göz önüne alındığında devam edecek.


evimizdunya.com tarafından veganuary.com ‘un “But fish don’t feel pain, right?” başlıklı yazısından derlenmiştir.

Yazar: apeironur

Bir cevap yazın