Aktivizm!


Aklıma gelen herşeyi deniyorum. Aklıma ne gelirse uygulamaya koymak için harekete geçmeyi beklemiyorum. Çıkıyorum ve yapıyorum. Bunu neden mi paylaşıyorum? Onay veya takdir beklediğim için değil, henüz aktif olacak cesareti kendinde bulamayan, nereden başlayacağını bilemeyen ama hayvanlar için, vegan olmaktan fazlasını yapmak isteyen başkalarına cesaret olmak için paylaşıyorum. “Sen de yapabilirsin” diye. “İşte bu kadar kolay. Korkacak, çekinecek bir şey olmadığını” göstermek için.

Tek başınıza olmanızın hiçbir önemi yok. Evet Fethiye küçük bir şehir, ama hayvanlar için vegan olmayanlara ulaşmak için neyi bekleyeceğim ki? Neden bekleyeyim? Hayvanlar beklemiyor. O yüzden bu şehirde başkaları ile tanışmayı, onlarla bir araya gelmeyi beklemiyorum. Anlaşılmayı, onay görmeyi beklemiyorum. Kimseden bir destek, takdir, alkış beklemiyorum. Bunu yalnızca hayvanlar için yapıyorum. Başkalarının ne düşündüğünün hiçbir önemi yok. Zaman yok. Bekleyecek vakit yok.

Doğru ya da yanlış bir yöntem yok. Yalnızca kurtarılmayı bekleyen hayvanlar var. Beni bir yere kapatıp, yıllarca bana tecavüz etselerdi, önce bebeğimi ve sonra bebeğimin sütünü benden çalsalardı, vücudum artık süt üretemeyinceye kadar tükenecek noktaya gelince de bedenimin parçalanmış hâline göz dikecek olsalardı, birilerinin beni bu anlamsız ve haksız durumdan kurtarması için birşeyler yapmasını beklerdim.

İnsanların köleleştirdiği bir hayvanın yerinde ben olsaydım, beni kurtarmak için yapmalarını istediğim şeyi yapmaya çalışıyorum: “Benim orada olmama sebep olan insanlara ulaşmak ve bunun yanlış olduğunu onlara açıklamak.”

Hiçbir yöntemi küçümsemeyin. Küçümseyenleri umursamayın, hayvanlar için yaptığınız herşey, her bir çaba çok değerli ve yapacağınız sayısız şey var. Hayvanları mal ve kaynak olarak kullanmaya son verecek o 1 kişiye ulaşmak, kurtarılmış 1 hayvan demek. Birlerden binlere, binlerden yüzbinlere ve milyonlara ulaşacağız. Ama bu biz aktif olursak olacak.

Vegan olmak ahlâki yükümlülüğümüz evet ama yalnızca vegan olmak yetmez. Hayvanların bundan daha fazlasına ihtiyacı var. Lütfen aktif olun, vegan değilseniz vegan olun ✌💕🌿

2 km boyunca, Youtube izleme listesini yazdığım karton ile yürüdüm. Onlarca insan gördü, okudu. Belki birileri bu akşam, “neymiş bu, bir izleyelim bakalım” diyecek ve vegan olacak. EVET OLACAKLAR 😍✌✊


Müzik: Not The King – My Go Away Dream 👑

Yazar: vegandilek

Bir cevap yazın